top of page
Søg
  • Ulrik Larsen

Nyhedsbrev September 2023

Kære medlemmer Håber I har haft en god sommerferie og har fået sejlet lidt. Juli måned har været noget blandet. Til gengæld har den flotte eftersommer taget revanche hvilket blandt andet er kommet vores juniorer, SUP og onsdagssejladserne til gode. Standerstrygningen nærmer sig også hvilket I kan læse om længere nede. Også nyt om at fællesspisning genoptages. Så hæng på til I har læst det hele. Nyt fra bestyrelsen Bestyrelsen er også kommet i gang igen efter ferien. Vi holder som udgangspunkt møder en gang om måneden. Du kan følge med ved at læse referaterne på hjemmesiden, og ellers spørge en af os fra bestyrelsen, hvis der er noget der er uklart, eller du har forlag til nye projekter eller andet der ønskes drøftet. Som et nyt tiltag forventer vi at indkalde til et medlemsmøde senere på vinteren hvor forskellige emner bliver taget op. Mere om det senere. Havneprojektet Som I nok har læst og set, er 1.etape af havneprojektet lidt forsinket. Der er planlagt åbning medio oktober. Arbejdsplads er allerede indrettet på jollepladsen og de forberedende arbejder er startet op. Det betyder også at 2.etape kommer lidt senere i gang end ellers planlagt. Som tingene ser ud nu, startes op 1. november på sydmolen. Det betyder at der gerne skal være klar og ryddet til det tidspunkt. Der bliver i arbejdsperioden helt lukket på sydmolen. Den opmærksomme læser vil nok spørge, om det så betyder at det også bliver senere færdigt. Til det er svaret, at de håber jeg ikke og vi vil gøre hvad vi kan fra klubbens side for at fastholde tidsplanen, så bådene kan komme i vandet fra primo maj. Der er meldt datoer op for optagning af både i efteråret, så se at få booket hos Brian og Johnna, så der kan blive ryddet i havnen så den nye entreprenør (C.G Jensen) kan komme rigtig i gang med næste etape. Sejlads Justitia IV og Sveske deltog i DM for BB10M i Kerteminde i august. Stævnet blev afholdt over 3 dage og sammen med DM for Albin Ekspress. 4 og Justitia IV som nr. 5. De 2 både ses på billeder nedenfor. Der kan ses billeder fra stævnet på dette link hvis man er nysgerrig. https://www.flickr.com/.../198957.../sets/72177720310779269/ Hvidovre Sejlklub Suset

Lørdag den 16. august blev den traditionelle afslutningssejlads Guldtuden afviklet. Kun 10 både var tilmeldt, men det blev alligevel en dejlige dag på bugten i frisk vind og store bølger, så der ligefrem blev meldt om søsyge ombord på flere både. Vagn Olesen i hans Hunter 33 kunne ingen indhente så han vandt årets sejlads.

Der er kommet flere nye sejlere til Juniorafdelingen her efter sommerferien, hvilket jo er herligt. De har nydt godt af den fantastiske eftersommer fået sejlet og badet. Der har været mange dejlige mandage med lunt sommervejr, På sejlerskolen er der startet et enkelt nyt hold op på sejlerskolen her efter sommerferien med Morten Beha som instruktør, mens de andre hold fortsætter deres ugentlige ture. Kommende arrangementer Fællesspisning: Torsdag den 28. september har vi første fællesspisning klokken 18.00 Køkkenet serverer barbecue marinerede spareribs med bagt kartoffel og coleslaw. Du betaler 50,00 pr. pers og sejlklubben giver en øl eller sodavand. Husk tilmelding og betaling i køkkenet senest søndag den 24. september Standerstrygning : Sæsonen går på hæld og traditionen tro stryges standeren den første lørdag i oktober. Så Lørdag d. 7 oktober kl. 16 er I velkomne ved klubhuset til at hjælpe med at afslutte sæsonen. Klubben er vært ved en forfriskning og lidt snacks bagefter. Afriggertur Tilsvarende tradition holdes der afriggertur d, 3. lørdag i oktober, så det foregår i år lørdag den 21. oktober. Mere info om denne tur følger. Julebanko Torsdag den 23.11. klokken 18.30 afholdes julebanko så kom og støt en god sag. Overskuddet går til børnenes juletræsfest. Der serveres flæskesteg og ris a la mande fra køkkenet prisen er incl banko pakke kr. 259,- pr. Pers. Køkkenet åbnes denne dag fra klokken 16.30-18.00. Vi spiller 10 spil, et oprydningsspil og lotteri. Der er masser af flotte præmier og sidegevinster. Er du eller kender du en som kunne være interesseret i at sponsere præmier tager vi gerne imod med kyshånd Eventuelle sponsor gaver kan afleveres i køkkenet i åbningstiden. Bankopakke indeholder: • 6 stk. plader • 2 stk lotteri • 1 stk Tivoli spil • 1 oprydningsspil. Vi håber at se rigtig mange af vores medlemmer, unge, gamle, børn og bedsteforældre til dette arrangement. Husk at reservere bord til dig og din familie. Dette gøres til køkkenet på telefon 21200005 Sejlerhilsen fra Ulrik Larsen36 visninger

Seneste blogindlæg

Se alle

Comments


bottom of page