top of page

OK Jolle VM på Øresund

  • Raserlauget
  • 8. jun.
  • 2 min læsning

Opdateret: 12. jun.

Mange husker nok at Hvidovre Sejlklub i 90'erne havde en stor flok OK jollesejlere, men selvom vi ikke ser helt så mange af dem på havnen nu, så betyder det absolut ikke at de er stoppet.. tvært imod! OK er en sprællevende klasse, og når der i denne uge sejles der VM i Øresund, mellem Hellerup og Skovshoved, er det et imponerende syn, for der er over 200 joller tilstede som kæmper om den bedst mulige start. Fra Hvidovre stiller Ulrik Larsen i DEN1303 og Arvid Scheldrup Andersen i DEN1482, i feltet finder man også de tidligere Hvidovre sejlere Jesper Andersen i DEN1661 og Karsten Lülloff i DEN1480 Desværre ligger banerne et stykke ude på sundet, så det er svært at følge med fra land, men skulle sejlturen alligevel gå nordpå, så er det et besøg værd. Ulrik skriver 5/6: Så er dagens måling og registrering overstået og DEN 1303 og DEN 1482 har fået de officielle stempler i Skovshoved. Dog måtte jeg lige få monteret 100 g bly i mastetoppen, da den ikke helt balancerede på vægten. Et af dagens mere spøjse indslag var “stå i kø med din mast”. (se galleriet længst nede) Arvid skriver 8/6: Søndag sejlede vi ‘practice race’.

Vi fik søndag testet Øresund i god mellemluft.

En god sejlads hvor Ulrik var med pænt fremme og fik en 19 plads i gul gruppe.

Der var en del kaos med jollevogne, da vi kom ind, men det ser ellers ud til at blive et velorganiseret stævne.

Lindhartsen var i følgebåd, så kompetencerne hos hjælperne er i orden. Vi fortsætter med to ‘rigtige’ sejladser i dag (mandag) med start klokken 13. Arvid skriver 9/6: Vi havde en svær dag på Øresund mandag.

En af de dage, hvor man overvejer forbuddet mod trawlfiskeri skulle suppleres med et forbud mod kapsejlads.

Ulrik skriver 9/6: Tirsdag nåede vi en enkelt sejlads, efter en masse omstarter. Torden og hagl var også på menuen. En kraftig tordenbyge var årsagen til at alle 200 både blev sendt mod havn. Både Arvid og undertegnede røg rundt og Arvid ødelagde mastefoden. Den er dog fixet igen. Arvid skriver 10/6: Deltagerne er fra torsdag splittet i guld-fleet og sølv-fleet.

Der er godt 100 sejlere i hver gruppe og som skal sejle de sidste 4 sejladser mod hinanden.

I guldflåden afgøres rækkefølgen mellem de 100 der ligger bedst efter de første 5 sejladser som blev sejlet mandag til onsdag. I sølvflåden af gøres rækkefølgen fra 102 til 203.

Ulrik klarede cuttet til guldflåden.

Arvid sejler i sølvflåden.

Onsdag sejlede vi to sejladser i frisk vind og bølger, der var savtak-formede. Det var hårdt.

Torsdag er der desværre ikke blevet sejlet nogen sejladser, fordi vinden er meget ustabil på grund af bygerne der trækker ud over Skovshoved. Så nu er der kun to eller tre sejladser fredag til at få afgjort placeringerne. Bådmagasinet : https://www.baadmagasinet.dk/nyheder/kapsejlads-2/34157-vm-over-200-ok-joller-samles-pa-oresund-taet-pa-det-storste-ever?fbclid=IwY2xjawSTgHFleHRuA2FlbQIxMQBzcnRjBmFwcF9pZBAyMjIwMzkxNzg4MjAwODkyAAEeVLnJxHGkoq3BVYQrl6m6cGEJXMtijNPZdfYrZ7Mj9id_jn6gZ5c1Dcdnojw_aem_yE6CD5G7xSNs4PtgEzpnrwBilleder fra Practice race igår (søndag) https://www.flickr.com/photos/okdia/albums/72177720334087328 Her er stævnets officielle website KLIK Tråden opdateres løbende med nyt fra Skovshoved


 
 
  • Facebook

 

 

 

©2023 Hvidovre Sejlklub Suset - all rights reserved

bottom of page